BESØG FRUE PLADS MARKED I AUGUST
Besøg Frue Plads Marked i København
og mød Susanne Schjerning
d. 11., 12. og 13. august 2022
Mød designeren bag de skønne silketørklæder fra det helt nye HAZEL Cph brand. Du kan se, mærke, prøve og købe de lækre silketørklæder og de håndmalede Brushpuder fra tekstil værkstedet.
Silketørklæder Kalajdoskop 65x65 cm i den lækreste Silke Twill - det er bæredygtig produceret i England.
Brushpuderne er håndmalet på det lækreste kraftige hørstof, som er dyrket og vævet i Belgien. Puderne er håndlavede i Susanne Schjerning Studio.
Samtidig kan du møde 120 kunsthåndværkere og designere på Frue Plads Marked den 11., 12. og 13. august 2022
Hvert år siden 1983 har de professionelle kunsthåndværkere og designere indtaget den smukke Frue Plads i hjertet af København. Frue Plads Marked er en institution i byen, der byder på det nyeste danske kunsthåndværk og design inden for tekstil, keramik, grafik, glas, smykkedesign og træ. Med sine over 100 udstillere er Frue Plads Marked da også det største udendørs marked for kunsthåndværk i Skandinavien.
Begivenheden fungerer på én gang som scene og formidlingsplatform for samtidens kunsthåndværk og design. Men det helt særlige ved markedet er, at du kan gå fra bod til bod og på ganske få kvadratmeter få overblik over nogle af de dygtigste udøvere i Danmark lige nu. Her møder du personen bag produktet og får hele historien om værkerne. Her er chancen for at høre, hvordan tingene bliver til rundt omkring på værkstederne, og ikke mindst hvorfor det er nødvendigt at bevare både de gamle stolte håndværksdiscipliner og give plads til alle de spændende nye teknikker og udtryk.
Kun medlemmer af Danske Kunsthåndværkere & Designere kan have en stand på markedet.
Gratis adgang.
Torsdag den 11. august kl. 12-19
Fredag den 12. august kl. 10-19
Lørdag den 13. august kl. 10-16
Læs mere om Frue Plads Marked - klik her